Daniel Mcconnell
Daniel Mcconnell  AUS TREK FACTORY 1
Sergio Mantecón

  SPA

WILD WOLF-TREK

2

Jaroslav Kulhavy    CZE SPECIALIZED RACING 3
Maxime Marotte    FRA BH-SR SUNTOUR-KMC 4
Lukas Flückiger    SWI BMC MTB TEAM 5
Martin Fanger    SWI BMC MTB TEAM 6
Max Plaxton    CAN SHO AIR-CANNONDALE 7
Fabian Giger    SWI GIANT PRO TEAM 8
Thomas Litscher    SWI MULTIVAN-MERIDA 9
Stéphane Tempier    FRA BH-SR SUNTOUR-KMC 10
José Antonio Hermida   SPA MULTIVAN-MERIDA 11
Ondrej Cink    CZE MULTIVAN-MERIDA 12
Rudi Van Houts    NTL MULTIVAN-MERIDA 13
Henk Jaap Moorlag    NTL GIANT PRO TEAM 14
Geoff Kabush    CAN SCOTT-3 ROX RACING 15
Marco Aurelio Fontana    ITA CANNONDALE FACTORY 16
Florian Vogel    SWI SCOTT-SWISSPOWER  17
Nino Schurter    SWI SCOTT-SWISSPOWER  18
Marek Konwa    POL SUPERIOR-BRENTJENS 19
Emil Lindgren   SWE GIANT PRO TEAM 20
Alexander Gehbauer    AUT TX ACTIVE-BIANCHI 21
Martin Loo    EST MERIDA ITALIA TEAM 22
Fabien Canal    FRA ASPTT DEFINITIVE TEC 23
Mathias Flückiger    SWI STÖCKLI PRO TEAM 24
Kevin Van Hoovels    BEL VERSLUYS TEAM 25
Jiri Novak    CZ SUPERIOR-BRENTJENS 26
Marcel Wildhaber    SWI SCOTT-SWISSPOWER  27
Uwe Hochenwarter    AUT FOCUS 28
Jürg Graf    SWI BSK GRAF-ROLLMAT-KOBA 29
Jochen Käss    GER CENTURION-VAUDE 30
Nicola Rohrbach    SWI GOLDWURST POWER-STÖCKLI 31
Sepp Freiburghaus    SWI THÖMUS RACING TEAM 32
Gerhard Kerschbaumer*    ITA TX ACTIVE-BIANCHI 33
Iván Álvarez    SPA ELETTROVENETA-CORRATEC 34
Karl Markt    AUT ÖTZTAL-SCOTT 35
Derek Zandstra    CAN SCOTT-3 ROX RACING 36
Michele Casagrande    ITA ELETTROVENETA-CORRATEC 37
Hans Becking    NTL SUPERIOR-BRENTJENS 38
Jan Skarnitzl    CZE SRAM-RUBENA-TREK 39
Sergji Rysenko    UKR CC ROMA MTB TEAM 40
Miguel Martinez    FRA FRM FACTORY RACING 41
Mitchell Hoke    USA KENDA-FELT 42
Martin Gujan    SWI TX ACTIVE-BIANCHI 43
Pascal Meyer    SWI JB FELT TEAM 44
Raphael Gagne    CAN ROCKY MOUNTAIN FACTORY 45
Paolo César Montoya    CRC FRIJOLES TIERNITICOS 46
Sebastien Carabin    BEL MERIDA WALLONIE TEAM 47
Filip Eberl    CZ REMERX MERIDA COLOGNE 48
Lucien Besancon    SWI BH BIKE TEAM 49
Andrea Tiberi    ITA CONTROLTECH-NEVI 50
Andy Eyring    GER BERGAMONT 51
Simon Scheiber    AUT ÖTZTAL-SCOTT 52
Andras Parti    HUN WABERER´S AREUS CUBE MTB TEAM 53
Patrik Gallati    SWI FOCUS 54
Catriel Andres Soto    ARG WILD WOLF-TREK 55
Ismael Ventura    SPA MEGAMO RC TEAM 56
Philip Buys    RSA SCOTT SPORTS GROUP 57
Tim Wynants    BEL TOKA PRINT MTB TEAM 58
Cameron Jette    CAN SCOTT-3 ROX RACING 59
Pavel Priadein    RUS   60
Alexis Vuillermoz    FRA SOJASUN 61
Timo Modosch   GER   62
Matous Ulman    CZE CESKA SPORITELNA-SPECIALIZED 63
Robert Wardell    GBR TREK UK 64
Martino Fruet    ITA L'ARCOBALENO-CARRARO 65
Carl Jones    NWZ NZXC MTB RACE-TREK 66
Maximilian Holz   GER   67
Marcel Fleschhut    GER LEXWARE-ROTHAUS 1 lap
Jonas De Backer    BEL VANOMOBIL MTB CYCLING TEAM 1 lap
Cristofer Bosque    SPA TOMÀS BELLÈS-CANNONDALE 1 lap
Pierluigi Bettelli    ITA BI&ESSE-CARRERA 1 lap
Daniel Eymann    SWI IMBODEN BIKE LAUTERBRUNNEN 1 lap
Shlomi Haimy    ISR FOCUS 2 laps
Simon Gegenheimer    GER ULTRASPORTS-ROSE RACING TEAM 2 laps
Lukas Sablik    CZ TOYOTA DOLÁK 2 laps
Umbert Almenara    SPA  BICIS ESTEVE 2 laps
Silvio Busser    SWI WHEELER-IXS TEAM 2 laps
Jonas Baumann    SWI WHEELER-IXS TEAM 2 laps
David Joao Serralheiro    POR  MOVEFREE-LIBERTY SEGUROS 3 laps
José Juan Escarcega    MEX ALUBIKE-KRBO 3 laps
Wolfram Kurschat    GER TOPEAK-ERGON 3 laps
Umberto Corti    ITA CONTROLTECH-NEVI 3 laps
Michael Broderick    USA KENDA-SEVEN-NO TUBES 3 laps
Gareth Montgomerie    GBR GT-MUC OFF RACING 3 laps
Davy Huygens    BEL BIKE INN HERENTALS 3 laps
Ludovic Dubau    FRA NEWCYCLING 3 laps
Marco Schätzing    GER FUJI BIKES ROCKETS 3 laps
Pete Ostroski    USA WILD THINGS-ROCKY MOUNTAIN 3 laps
Florian Thie   SWI   3 laps
Robby De Bock    BEL FEENSTRA-FELT 4 laps
Renay Groustra    RSA ROCKY MOUNTAIN-RSA WEB 4 laps
Sang Hoon Na    KOR CALVISSON VTT 4 laps
Colin Cares    USA KENDA-FELT 4 laps
Brice Scholtes    BEL MERIDA WALLONIE TEAM 4 laps
Mario Matijevic    BEL MERIDA WALLONIE TEAM 4 laps
David Escolar   SPA  GOLPE DE PEDAL-CANNONDALE 4 laps
Steffen Thum    GER ULTRASPORTS-ROSE RACING TEAM 4 laps
Besik Gavasheli    GEO VISION PRO CYCLING 5 laps
Ali Cakas    TUR   5 laps
Julien Absalon    FRA BMC MTB TEAM DNF
Kohei Yamamoto    JPN SPECIALIZED RACING DNF
Todd Wells    USA SPECIALIZED RACING DNF
Simon Stiebjahn    GER TEAM BULLS DNF
Alban Lakata    AUT TOPEAK-ERGON DNF
Matthias Wengelin   SWE CK NATEN SATER-SPECIALIZED DNF
Zsolt Juhasz    HUN WABERER´S AREUS CUBE MTB TEAM DNF
Cristóbal Silva    CHL CANNONDALE-QUAKER DNF
Sven Nys    BEL CRELAN-EUPHONY DNF
Kristian Hynek    CZ ELETTROVENETA-CORRATEC DNF
Ola Kjören    NOR HERBALIFE 24 RAUMERRITTET DNF
Daniel Federspiel    AUT ÖTZTAL-SCOTT DNF
Franz Hofer    ITA SCOTT RACING TEAM DNF
Giancarlo Sax    SWI BIGFRIENDS RACING TEAM DNF
Torsten Marx   GER   DNF
Manuel Fumic    GER CANNONDALE FACTORY DNS
Michal Lami    SVK JUMP SPORT KOSICE DNS
Robert Mennen   GER TOPEAK-ERGON DNS
Mirco Widmer    SWI GIANT DEALERS TEAM DNS
Adam Morka    CAN TREK CANADA DNS
Dmitry Medvedev    RUS   DNS
Mirko Pirazzoli    ITA FRM FACTORY RACING DNS
Rafal Hebisz    POL SANTE-BSA TOUR DNS
Mykhaylo Batsutsa    UKR CC ROMA MTB TEAM DSQ
Ralph Näf   SWI BMC MTB TEAM s
Moritz Milatz    GER BMC MTB TEAM s
Maxim Gogolev    RUS CC ROMA MTB TEAM s
Anton Gogolev    RUS CC ROMA MTB TEAM s
Ivan Seledkov    RUS   s
Erik Groen    NTL FEENSTRA-FELT s
Anton Sintsov    RUS TITICI LGL s
Christoph Soukup    AUT HITEC TEAM s
Pascal Schmutz    SWI GOLDWURST POWER-STÖCKLI s
Christopher Maletz    GER FUJI BIKES ROCKETS s
Mohsen Ramezani Alavi    IRI   s

 


 

Eva Lechner    ITA COLNAGO-SÜDTIROL 1
Maja Wloszczowska    POL GIANT PRO TEAM 2
Katrin Leumann    SWI GHOST FACTORY 3
Tanja Zakelj    SLO UNIOR TOOLS TEAM 4
Alexandra Engen   SWE GHOST FACTORY 5
Emily Batty    CAN TREK FACTORY 6
Irina Kalentieva    RUS TOPEAK-ERGON 7
Jolanda Neff*   SWI GIANT PRO TEAM 8
Adelheid Morath    GER SABINE SPITZ-HAIBIKE 9
Katerina Nash    CZE LUNA PRO TEAM 10
Marianne Vos    NTL GIANT PRO TEAM 11
Catharine Pendrel    CAN LUNA PRO TEAM 12
Esther Süss    SWI WHEELER-IXS TEAM 13
Annika Langvad    DEN DAVINCI-SPECIALIZED 14
Blaza Klemencic    SLO CALCIT BIKE TEAM 15
Pauline Ferrand Prevot*    FRA GIANT PRO TEAM 16
Lea Davison    USA SPECIALIZED RACING 17
Vera Andreeva    RUS TEAM PROTEK 18
Tereza Hurikova    CZE SPECIALIZED RACING 19
Kathrin Stirnemann    SWI SABINE SPITZ-HAIBIKE 20
Gunn-Rita Dahle Flesjaa    NOR MULTIVAN-MERIDA 21
Hanna Klein    GER LEXWARE-ROTHAUS 22
Corina Gantenbein    SWI FISCHER-BMC 23
Georgia Gould    USA LUNA PRO TEAM 24
Annie Last    GBR TREK FACTORY 25
Aleksandra Dawidowicz    POL BI&ESSE-CARRERA 26
Mary Mcconneloug    USA KENDA-SEVEN-NO TUBES 27
Nathalie Schneitter    SWI COLNAGO-SÜDTIROL 28
Elisabeth Osl    AUT GHOST FACTORY 29
Paula Gorycka    POL 4F RACING TEAM 30
Daniela Campuzano    MEX L'ARCOBALENO-CARRARO 31
Sabrina Enaux    FRA SPECIALIZED-SOLODET 32
Katarzyna Solus-Miskowi    POL DEK FURNITURE CYCLO KORONA KIELCE 33
Lene Byberg    NOR NOR BICYCLES 34
Mikaela Kofman   CAN SCOTT-3 ROX RACING 35
Fanny Bourdon    FRA LOOK-BEAUMES DE VENISE 36
Nikki Harris    GBR TELENET-FIDEA 37
Nina Wrobel    GER FUJIBIKE ROCKETS 38
Sarah Koba    SWI JB FELT TEAM 39
Githa Michiels    BEL TOKA PRINT MTB TEAM 40
Barbara Benko    HUN FOCUS 41
Lee Craigie    GBR CANNONDALE RACING 42
Anja Gradl    GER TEAM BULLS 43
Jaqueline Álvarez   ARG SHIMANO LATIN AMERICA 1 lap
Amanda Sin    CAN SCOTT-3 ROX RACING 1 lap
Jitka Skarnitzlova    CZE GIANT CYCLING POINT 1 lap
Elisabeth Brandau    GER EBE RACING TEAM-RSC SCHOANICH 1 lap
Nadine Rieder    GER TOPEAK-ERGON 1 lap
Anna Villar    SPA TOMÀS BELLÈS-CANNONDALE 1 lap
Laura Metzler    FRA BH-SR SUNTOUR-KMC 1 lap
Lucie Chainel-Lefevre    FRA BH-SR SUNTOUR-KMC 1 lap
Anna Oberparleiter    ITA L'ARCOBALENO-CARRARO 1 lap
Hielke Elferink   NTL WHEELER-IXS TEAM 1 lap
Kate Fluker    NWZ TEAM RICOH 1 lap
Judy Freeman    USA CRANK BROTHERS RACE CLUB 1 lap
Franziska Brun    SWI BERGAMONT SWISS TEAM 2 laps
Judith Pollinger    ITA SUNSHINE RACERS 2 laps
Samara Sheppard    NWZ TOKA PRINT MTB TEAM 2 laps
Erin Huck    USA TOKYO JOE'S 2 laps
Lucie Vesela    CZE GT OPPORTUNITY 2 laps
Lucía Vázquez    SPA VICMA BIKE TEAM-KTM 2 laps
Laura Turpijn    NTL SBJ BIKE TEAM 2 laps
Manon Van Hees    NTL MERIDA BASSA BIKING TEAM 2 laps
Katherine O'neill    NWZ NZXC MTB RACE 2 laps
Helle Qvortrup Bachmann   DEN   2 laps
Maaris Meier    EST LAVARINHAS 3 laps
Nicoletta De Jager    NTL GEROTECH MTB TEAM-SCOTT 3 laps
Virginie Pointet    SWI JB FELT TEAM 4 laps
Asuman Bura Balci    TUR RIVA MACERA A.D.S.K. 4 laps
Maxine Filby   GBR XCRACER.COM DNF
Serena Calvetti    ITA TORPADO-SURFING SHOP DNF
Daniela Storch    GER SCOTT GENERATION TEAM DNS
Sabine Spitz    GER SABINE SPITZ-HAIBIKE DNS
Jane Nussli    GBR FISCHER-BMC DNS
Chloe Woodruff    USA CRANK BROTHERS RACE CLUB DNS
Florence Darbellay    SWI PROF RAIFFEISEN CCL  
Julie Bresset    FRA BH-SR SUNTOUR-KMC  
Elena Gogoleva    RUS CC ROMA MTB TEAM  
Elvira Khayrullina 

  RUS